Mechové obrazy a designové interiérové stěny

V městech dnešní doby jsme z každé strany obklopeni betonovými stavbami, jezdíme po šedých silnicích a procházíme se ulicemi plných spěchajících lidí.

Je na čase se zastavit

Zastavit, zpomalit svůj dech a upřít pohled do zeleně, nechat myšlenky plynout…

Touha uchovat spojení s přírodou je inspirací interiérového designu zelených mechových stěn, pozoruhodných obrazů a přírodních dekorací. Ikdyž jsou mechové doplňky dražší na výrobu a instalaci, údržba už v případě dodržení určitých pravidel nestojí téměř nic.

Vy tak můžete upřít svůj pohled do relaxační zeleně ve své kanceláři, oblíbené kavárně nebo hotelového resortu kdykoliv si jen budete přát.

Mechové stěny působí jako trend moderní doby, jejich skutečný původ však sáhá mnohem hlouběji.
Buddhističtí mniši se z mechových stěn a kamenů těšili už před několika tisíci lety, pěstovali ho v hojném množství v chrámových zahradách. Mech mnichům vytvářel pocit svobody, každodenního rozptýlení a byl uznávaným meditačním pomocníkem.
Až do dnešní doby je mech symbolem harmonie, věku a tradice.

Podoby mechu v interiéru

Z mechu si v interiéru můžete vytvořit přírodní stěnu, obraz, graffiti, obklad, firemní logo, protihlukový paravan, rám zrdcadla či jakékoliv další doplňky. Vše záleží na vaší kreativitě.

Mechové stěny představují souvislou plochu zeleně vyplněnou různými druhy mechů kombinovaných z několika odstínů. Pokud vám u domu či bytu chybí zahrada, kde můžete relaxovat a načerpat přírodní energii, pak právě mechová stěna je skvělou volbou jak si přírodu přinést domů. Stěna z mechu vypadá fantasticky a zároveň velmi dobře pohlcuje zvukové vlny a jeho akustické vlastnosti jsou srovnatelné s nejvýkonnějšími akustickými panely. Pokud se rozhodnete pro výrobu sami, dbejte na to, abyste si zvolili kvalitního výrobce.

Na našem e-shopu nabízíme kopečkové a ploché mechy z českých soukromých lesů ve třech různých odstínech:

  • světle zelená
  • tmavě zelená
  • přírodní
Kombinace plochých a kopečkových mechů z českých lesů v opalovaném rámu z masivu

Díky nejmodernějším technologiím lze uchovat živé rostliny krásně zelené i bez pravidelného zalévání a přísunu denního světla. Obrazy a stěny jsou vyráběny z mumifikovaného přírodního mechu z českých soukromých lesů.

Nemusíte se však obávat, proces stabilizace mechu spočívá v nahrazení přírozené vlhkosti mechu konzervačním roztokem (roztok glycerínu). Tento roztok není škodlivý a je šetrný k životnímu prostředí. Díky tomuto roztoku mech vydrží opravdu dlouho a zachová si svůj přirozený vzhled a barvu. Životnost je 5–7 roků.

Cena mechové stěny nebo firemního loga se pohybuje v závislosti na velikosti zvolené plochy, náročnosti aplikace a vybraných druhů mechů. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na e-mailu info@estilo.cz, pro lepší představu vám provedeme nezávislou kalkulaci včetně grafického návrhu a možného termínu realizace.

Máte zájem o mechovou stěnu na zakázku?

V případě zájmu vyrábíme z jednotlivých kopečků a kusů plochého mechu z českých soukromých lesů, jež ručně fixujeme speciálním, ekologickým lepidlem na pevný podklad. Překážkou nejsou ani nestandartní tvary – nepř. šikminy, sloupy, záhyby apod.  Mechovou stěnu vám následně přijedeme nainstalovat a to v rámci celé České republiky.

Jak pečovat o mechové obrazy?

Hlavní zásady péče o mechové obrazy a stěny jsou:

  • měly by být umístěné ve vzdušné místnosti s vlhkostí kolem 50-60 %
  • ideální teplota místnosti je od 5 do 30°C 
  • stabilizovaný mech se nesmí zalévat, kropit a dostat se do kontaktu s vodou
  • mech by neměl být vystavený slunečnímu záření
  • takto upravené obrazy a stěny se nedoporučují umisťovat do prostor s vysokou vlhkostí – například není vhodné umísťovat mech do koupelny – a pokud ho tam dáte, tak dbejte, aby byl v dostatečné vzdálenosti od dosahu vody a zajistěte dostatečné odvětrávání prostoru

Obecně je stabilizovaných mech vhodný i do klimatizovaných prostor.

Rostliny jsou bezúdržbové, v případě čištění od prachu a nečistot použijte vlhkou utěrku nebo fén s nízkou teplotou.

Upozornění: nešetrným zacházením a nedodržováním základních zásad zkracujete životnost mechu.

Jak na výrobu mechových stěn a obrazů?

Odkaz na video

Aranžování mechu a dekorace

Pokud jste kreativní, rádi tvoříte a baví vás ruční výroba, můžete se do výroby mechových obrazů a dekorací pustit sami. Na trhu je v nabídce nejčastěji satbilizovaný islandský mech – tzv. sobí mech, který je ze Skandinávie. Islandský aranžérský mech připomíná spíše lišejník a přirozeně má šedou barvu. Proto je velmi často dobarvován. Tento mech odolá i suchu i vodě, lze ho tedy využít všestraně. V našich pomínkách však nelze pěstovat, dá se jen koupit. Cena za 1kg (balík) se pohybuje kolem 850 Kč. 

V naší přírodě se však vyskytuje kopečkový a plochý mech a ten už vypěstovat lze, zvlášť pokud vlastníte vlhkou a stinnou část lesa. 🙂

Pokud nevlastníte – tyto dva druhy českých dekoračních mechů můžete nalézt ve třech základních odstínech na našem e-shopu.

Pár inspirací jak využít stabilizovaný aranžérský mech:

Ideální dekorační doplněk svatebních stolů
Mechové dekorace které neuvadnou
Hodiny z přírodního mumifikovaného mechu

Přemýšlíte o mechové dekoraci do svého domu či kanceláře? Jarní počasí a aktuální coronavirová situace vytváří ideální prostor pro vaši kreativitu a nápady. Ať už zvolíte dekoraci, obraz, nebo si dokoncete troufnete na celou stěnu, vnesete do svého domova či práce kousek přírody, která je nenahraditelná pro váš relax a odpočinek.